ahmetyildiz@dostk9.com

1969 Ankara doğumlu olan Ahmet YILDIZ,  Nermin YILDIZ ile evli ve 2 çocuk (Halil ve İlay Gökçen) babasıdır.

1992 yılında Polis Akademisinden mezun olmuştur. Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde göreve başlamış ve EGM Köpek Eğitim Merkezi’nin temelini oluşturan Köpek Eğitim Tim’nin kuruluşundan itibaren 4 yıl görev yapmıştır.

1997-2000 yılları arasında Asayiş Şube Müdürlüğü birimlerinde, 2000-2005 yılları arasında ise Mali Suçlarla Mücadele birimlerinde görev yaptıktan sonra 2005 yılında  EGM Köpek Eğitim Merkezine dönüş yapan Ahmet YILDIZ, 2008 yılına kadar Şube Müdür Yardımcılığı, 2011 yılına kadar ise Şube Müdürlüğü görevini yerine getirmiştir.

6 yıllık bu sürede ;

  • Asayiş Devriye,
  • Özel Operasyon,
  • Ceset Arama,
  • Tütün Arama,
  • Man Trailing,
  • Koku Teşhis (Human Scent Identification Dog),
  • Narkotik Detektör,
  • Silah Mühimmat Detektör,
  • Patlayıcı Detektör,
  • Banknot Detektör köpek ve idarecisi kurs programlarında yüzlerce köpek, köpek idarecisi ve köpek eğitmeninin eğitimlerinde rol almıştır.

2012- 2014 yılları arasında Birleşmiş Milletler Güney Sudan Barış Koruma Misyonunda Polis Danışmanlığı yapan Ahmet YILDIZ, 3. Sın. Emniyet Müdürü rütbesi ile emekli olmuş ve Dost K9 Köpek Eğitim Okulunda “Detektör Köpek” eğitimleri başta olmak üzere; Görev Köpeği Eğitimlerine ilişkin projelerde çözüm ortağı ve danışman olarak rol almıştır. 2016 yılı sonu itibarıyla Dost K9 Köpek eğitim Okulunun yeni kampüsü  ve yapılanması içinde daha etkin rol ve sorumluluk üstlenmiştir.

Ahmet YILDIZ’ın en büyük hayali, “Dost K9 Ortak Vizyonu”nu gerçekleştirmektir.

Ortak Vizyon, bir fikir değildir. Daha ziyade yüreklerimizde tutuşan bir güç, etkili bir güçtür. Bu gücü esinleyen bir fikir olabilir, ama bir kere yol alınca –birden fazla kişinin desteğini kazanacak kadar zorlayıcıysa- o zaman artık bir soyutlama olmaktan çıkar ve elle tutulur somut bir şey olur. İşte tam da bu nedenle insan ilişkilerinde paylaşılan vizyon kadar güçlü pek az etken vardır.

En basit tanımıyla Ortak  Vizyon, ‘’Ne yaratmak istiyoruz?’’ sorusunun cevabıdır.

Peki Dost K9 ne yaratmak istiyor:  “İnsan- Köpek Yol Arkadaşlığı”nın,  her iki arkadaş için de hiç olmadığı kadar iyi,  mutluluk verici ve yararlı olması için çalışan ve buna içtenlikle inanan büyük bir aile yaratmak.

ULUSLARARASI DENEYİM:

2006. K.K.T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi’nin yeniden yapılandırılması için değerlendirme ve danışma çalıştayı.
2007. Tacikistan Emniyet Genel Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi’nin yeniden yapılandırılması için değerlendirme ve danışma çalıştayı.
2007. Köpek Eğitim İşbirliği Çalıştayı: Northrheinn Westfallen / Germany
2008. Köpek Eğitim İşbirliği Çalıştayları: Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan
2009. Köpek Eğitim İşbirliği Çalıştayı: Ukrayna.
2010. Koku Teşhis Köpeği Eğitim İşbirliği Çalıştayı: Northrheinn Westfallen / Germany
2012-2014. Güney Sudan Birleşmiş Milletler Misyonu (UNMISS)’ da Polis Danışmanlığı.

YAYINLAR
http://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/13639510910958154

HABERLER
http://www.hurriyet.com.tr/pazar/16118767.asp

http://www.hurriyet.com.tr/en-genc-narkotik-kopekler-is-basinda-18154853