DETEKTÖR KÖPEK İTAAT EĞİTİMİ


“Detektör Köpek İtaat Eğitimi nedir?  Temel ve Detektör Köpek İtaat Eğitimleri ile arasındaki fark nedir? Kaç komut öğretilmelidir?”

Basitçe ifade etmek gerekirse, “Detektör Köpek İtaat Eğitimi”  Temel ve Detektör Köpek itaat eğitimlerinin br kombinasyonu olup, EGM Köpek Eğitim Merkezinde detektör köpeklerin arama eğitimlerine başlamadan önce katıldıkları bir eğitim modülüdür. Okulumuzda uygulanan Temel ve Detektör Köpek İtaat Eğitim modüllerinde bulunan 18 komut ve 6 işaretleme kelimesi bu modülde aynı anda ama tamamen farklı yöntemlerle öğretilir.

“İyi de, neden Detektör Köpek İtaat Eğitimine ihtiyaç duyasınız ki?

Çünkü bu eğitim modülü, Temel ve İleri İtaat Eğitimi modülerinin toplam sonucunu

 • Daha kısa sürede,
 • Daha da keyifli bir çalışma süreci ile,
 • Daha düşük maliyetle,

Elde etmenizi sağlar.

İşaretleme eğitimi ve “Yardımlı Koşullu Şartlandırma Sistemi” ve “ İşaretleme Eğitimi Sistemi” sayesinde köpeğiniz problem çözebilen ve aktif öğrenici bir köpek haline gelecek ve eğitim sonunda tasmasız ve eğitim kayışı olmaksızın kontrolünüz altında iken tüm komutları uyum ve istekle yerine getirmeyi öğrenmiş olacaktır.

Bize göre en doğrusu, eğitiminin her anında köpeğinizin yanında olmanızdır. Üstelik eğitime seyirci olarak değil; doğrudan “Köpeğinizin Eğitmeni” olarak katılmanızdır. Köpeğinizi (Eğitimin her adımında size yol gösterecek uzman eğitmenler eşliğinde) profesyonel seviyede eğitebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI

Bu eğitim sonunda köpeğinizi güvenli olmayan ortamlarda ( Araç ve insan trafiğinin bulunduğu yerler) eğitim kayışı olmaksızın gezdirmenizi tavsiye etmiyoruz. Bunu şu bilgiye dayanarak açıklamaya çalışalım: “ On yaşındaki çocuğumuz ile kaldırımda yürürken ya da çok kalabalık ortamlarda iken elini tutmayı tercih ederiz.” Köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun ömür boyu ÇOCUK KALACAKTIR. Biz çocuğumuzu korumak ile köpeğimizi korumak arasında bir fark görmüyor, onları yapacakları hatalara karşı korumakla birlikte daha da önemlisi kurallara uymayan diğer insanların hata ve suistimallerinin doğuracağı tehlikelere karşı korumak sorumluluğunda olduğumuzu düşünüyoruz.

 “Detektör Köpek İtaat Eğitimine başlamak için en uygun zaman nedir?”

Köpekler 2 aylıkken bu eğitime başlayabilir. Ancak aşılama programı tamamlanmadan profesyonel eğitimlere başlanmasını tavsiye etmiyoruz.  Aşılama programının tamamlanmasını takip eden hafta eğitime başlanması en yüksek başarıyı getirmektedir. Eğitime ne kadar erken başlanırsa , o kadar kolay sonuç alınacaktır.

Sıkça  karşılaştığımız sorulardan biri de şudur:

“ Köpeğim 2 yaşında. Çok mu geç kaldım?”

Tabii ki hayır. Bir köpeğin eğitimde başarılı olmasının kaç aylık ya da kaç yaşında olduğuyla  ilgisi yoktur. 2 Aylıkken eğitim başlayabilir ya da 9 yaşındayken. Tabii ki köpeğin yaşı, eğitimde izlenecek yolun ve yöntemlerin belirlenmesi konusunda çok önemlidir. Ancak yaş, eğitim başarısını değiştirmez. Doğru şekillendirilmiş bir eğitim başarıyı getiren unsurların başında gelir.

“ Eğitim ne kadar sürecek?”

Detektör Köpek İtaat Eğitiminin süresi uygulanacak yöntemle belirlenir.Ankarada yaşayan öğrencDetektör Köpekmizle gerçekleştirilen eğitim 14-16 hafta arası sürmektedir. Bu eğitim modelinde köpeğiniz okulumuzda yatılı kalmaz, sizinle birlikte ve sizin tarafınızdan eğitilir. Biz “Köpeğinizin Eğitmeni” olma yolunuzda size “Kılavuzluk” yaparız.

İl dışından gelen öğrencDetektör Köpekmiz ve Ankarada yaşasalar bile çok yoğun programları dolayısıyla eğitime katılma şansı olmayan öğrencilerimizin  köpekleri yatılı eğitim programına tabi olurlar. Uzman eğitmenlerimizce gerçekleştirilen eğitimin süresi ise 10 haftadır. Sahiple birlikte yapılacak adaptasyon  süreci sonunda tam uyum sağlanacaktır.

Sonuç olarak, köpeğiniz sadece evinizde ve yalnızken değil; sokakta, başka insanların ve köpeklerin yanındayken yani pek çok dikkat dağıtıcı ve çeldiricinin arasında bile tüm komutlarınızı mutlulukla ve mükemmelen yerine getirecektir.

Hangi Köpekler Detektör Köpek İtaat Eğitimine alınmaz?

Herhangi  bir fiziksel, sosyal veya mental engeli olduğu tespit edilen köpekler ancak başarılı bir tedavi ve rehabilitasyon sonrası  bu eğitime girebilirler.


Detektör Köpek İtaat Eğitimi Komutları::


 1. “İzle”: İzle komutu alan köpeğiniz solunuzda ve diziniz hizasında yürür. Bu yürüme sırasında sizi çekiştirmesi söz konusu değildir. Köpeğiniz sizinle tam bir uyum içinde hareket ederek; siz hızlandığınızda hızlanır, koştuğunuzda koşar ve yavaşladığınızda yavaşlar. Siz durduğunuzda otomatik olarak solunuzda ve sizinle paralel şekilde oturur.
 2. “Otur”: Otur komutu alan köpeğiniz sol diziniz hizasında ve nizami şekilde oturur.
 3. “Bekle” (Otur ve yat pozisyonlarında ): Köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 5 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
 4. “Yat”: Oturur durumdaki köpeğiniz “Yat” komutu ile solunuzda, nizami olarak yatar.
 5. “Otur” ( Yattan Otur’a geçiş): Yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla tekrar nizami oturma pozisyonunu alır.
 6. “Ayakta”: Oturur ya da yatar durumdaki köprğiniz bu komutla dört ayak üzerinde beklemeye başlar.
 7. “Karşıma”: Oturur ya da yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla karşınıza geçerek oturur ve size bakarak bir sonraki komutunuzu bekler.
 8. “Yanıma”: Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla solunuza gelerek nizami şekilde oturur.
 9. “Geç” : Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Geç” komutu aldığında sağınızdan geçip, arkanızdan sol yanınıza gelerek nizami şekilde oturur.
 10. “Sağıma” : Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla sağınıza gelerek nizami şekilde oturur.
 11. “Gel” : Kayış mesafesi uzağınızda bulunan ve “Gel” komutu alan köpeğiniz hızlı ve mutlu şekilde gelerek karşınıza oturup, sizin bir sonraki komutunuzu bekler.
 12. “Çık” : Köpeğiniz bu komutla işaret ettiğiniz engelin üzerine çıkar.
 13. “İn” : Köpeğiniz bu komutla üzerinde bulunduğu yerden aşağı iner.
 14. “Hop”: Köpeğiniz bu komutla işaret ettiğiniz engelin üstünde atlar.
 15. “Dön” : Karşınızda ayakta pozisyonda bulunan köpeğiniz komutla kendi etrafında saat yönünde döner.
 16. “Tersine dön”: Karşınızda ayakta pozisyonda bulunan köpeğiniz komutla kendi etrafında saatin tersi yönünde döner.
 17. “Bak”: Komut alan köpeğiniz göz teması kurarak size bakmaya başlar.
 18. “Serbest”: Serbest komutunu alan köpeğiniz “Komut Modu”ndan çıkıp, serseri moduna dönüş yapar.