Dost K9 Köpek Eğitim Okulunda uygulanmakta olan eğitim sistemi, Operant Şartlanma temeli üzerinde dizayn edilmiş “Yardımlı Koşullu Şartlandırma Sistemi”dir.

Bize göre en doğrusu, eğitiminin her anında köpeğinizin yanında olmanızdır. Üstelik eğitime seyirci olarak değil; doğrudan “Köpeğinizin Eğitmeni” olarak katılmanızdır.

Köpeğinizi (Eğitimin her adımında size yol gösterecek uzman eğitmenler eşliğinde) profesyonel seviyede eğitebilirsiniz. İşte tam da bunu ifade edebilmek üzere diyoruz ki:

“Biz köpekleri değil, insanları eğitiyoruz.”

 

İleri  itaat eğitimi profesyonel eğitim serisinin 2. basamağıdır. Bu eğitim sonunda köpeğiniz temel itaat eğitimi sırasında sevk  kayışı ile yapmayı öğrendiği tüm komutları kayışsız olarak  uyum ve istekle yerine getirmeyi öğrenmiş olacaktır.

Sonuç olarak, köpeğiniz sadece evinizde ve yalnızken değil; başka insanların ve köpeklerin yanındayken, yani pek çok dikkat dağıtıcı ve çeldiricinin arasında bile tüm komutlarınızı mutlulukla ve mükemmelen yerine getirecektir.

İleri İtaat eğitimi 15 – 18 eğitim saatinde tamamlanmaktadır.

İleri İtaat Eğitimi Komutları:

  • “İzle”
  • “Otur”
  • “Otur- Kal” (Bekle)
  • “Yat”
  • “Yat-Kal” (bekle)
  • “Otur” ( Yattan Otur’a geçiş)
  • “Karşıma”
  • “Yanıma” ya da “Geç”
  •  “Gel”
  • “Hop”

“Serbest”

KOMUTLAR

İzle komutu alan köpeğiniz solunuzda ve diziniz hizasında yürür. Bu yürüme sırasında sizi çekiştirmesi söz konusu değildir. Köpeğiniz sizinle tam bir uyum içinde hareket ederek; siz hızlandığınızda hızlanır, koştuğunuzda koşar ve yavaşladığınızda yavaşlar. Siz durduğunuzda otomatik olarak solunuzda ve sizinle paralel şekilde oturur.
Otur komutu alan köpeğiniz sol diziniz hizasında ve nizami şekilde oturur.
Oturur durumdaki köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 20 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
Oturur durumdaki köpeğiniz “Yat” komutu ile solunuzda, nizami olarak yatar.
Yatar durumdaki köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 20 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
Yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla tekrar nizami oturma pozisyonunu alır.
Oturur ya da yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla karşınıza geçerek oturur ve size bakarak bir sonraki komutunuzu bekler.
Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla solunuza gelerek nizami şekilde oturur. Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Geç” komutu aldığında ise sağınızdan geçip, arkanızdan sol yanınıza gelerek nizami şekilde oturur. Hangi komutun öğretilmesi konusunda sizin tercihinize göre eğitim verilir.
Kayış mesafesi uzağınızda bulunan ve “Gel” komutu alan köpeğiniz hızlı ve mutlu şekilde gelerek karşınıza oturup, sizin bir sonraki komutunuzu bekler.
Okulumuz eğitim alanlarında bulunan pentatlon engellerini atlamak üzere kullanılan bir komuttur.
Serbest komutunu alan köpeğiniz “Komut Modu”ndan çıkıp, serseri moduna dönüş yapar.