KORUMA EĞİTİMİ


Koruma Eğitimi; sıklıkla yanlış anlaşılan bir eğitim disiplinidir. Tabii ki bu yaygın yanlış anlaşılmanın temelinde yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmayan eğitmenlerin bu disiplini “SALDIRGANLIK EĞİTİMİ” ya da “SALDIRI EĞİTİMİ”  olarak isimlendirmesi yatmaktadır.

Koruma eğitiminin amacı köpeğinizin saldırganlaşması değil; var olan ya da henüz ortaya çıkmamış koruma refleksinin kontrollü şekilde ortaya çıkarılması, yönlendirilmesi ve sınırlandırılmasıdır.

Unutulmaması gereken unsur şudur: Koruma iç güdüsüne sahip tüm köpekler gençlik ile yetişkinlik arası evrede mutlaka koruma refleksi gösterecektir.

Köpek sahibi tarafından verilmesi gereken karar ise şudur:

Köpeğiniz tehdit algıladığında nasıl bir karşılık vermeli? Kontrolsüz ve sınırlandırılamayan bir saldırganlık mı,  yoksa sizin tarafınızdan konrol edilebilen bir koruma refleksi m?


Hangi "Köpekler Koruma Eğitimi" almalıdır?


Köpeğinizin boyutlarında bağımsız olmak üzere koruma ve bekçilik güdüsü var olan tüm köpekler bu eğitimi almalıdır.


Peki hangi "Köpekler Koruma Eğitimi" almamalıdır?


Travmatik geçmişi dolayısıyla korkulu davranışlar (kaçma, donakalma, saldırı) sergileyen köpekler -rehabilite edilseler bile- Koruma Eğitimine alınmamalıdır.

Koruma eğitimi  köpeğiniz 11-12 aylık olduktan sonra verilebilen bir eğitim disiplinidir.Bu disiplinde  Kişi, Alan ya da Obje Koruma  ağırlıklı çalışılabilir. Bu tamamen köpek sahiplerinin talebine bağlı olarak şekillenmektedir.


Eğitim sonunda köpeğiniz şu özelliklere sahip olacaktır:


  • Tehdit algısı oluştuğunda siz yanında ve durumdan haberdarsanız köpeğiniz alarm durumunda komutunuzu bekleyecektir.
  • Komutunuzla atak yapacak saldırganı etkisiz hale getirecek, sizden komut almadan bırakmayacaktır.
  • Atak yapan köpeğiniz mücadele sırasında ya da sonrasında sadece kendisine öğretilen etkili noktayı ısıracak, böylece istenmeyen ağır ve çoklu yaralanmalara sebep olmayacaktır. Böylece olay sonrasında idari ve adli sorunlar yaşanmayacaktır.
  • Sizin komutunuzla bırakan köpeğiniz yeni bir tehditle karşılaşılmadığı sürece tekrar atak yapmayacaktır.
  • Çok yakın tehdit algısı oluştuğunda siz yanında olsanız bile durumdan haberdar değilseniz, köpeğiniz komut beklemeksizin atak yapacak ve saldırganı etkisiz hale getirecektir.
  • Komutunuzla atak yapan köpeğiniz yarı yolda veya tam ısırmak üzere iken bile “Gel” komutunuzla atak yapmaktan vazgeçip yanınıza gelecek ve alarm durumunda kalacak ya da sakinleşecektir. Böylece istenmeyen kazalar olmayacaktır.