TEMEL İTAAT EĞİTİMİ VE KOMUTLAR


Dost K9 Köpek Eğitim Okulunda uygulanmakta olan eğitim sistemi,Klasik ve  Operant Şartlanma temelleri üzerinde dizayn edilmiş “Yardımlı Koşullu Şartlandırma Sistemi”dir.

“Dost K9 Köpek Eğitim Okulunda sadece K9’lar mı eğitilir?”

Tabii ki: Hayır. Bu sadece Okulumuzun ismidir. Irk ayrımı yapılmaksızın eğitime uygun olduğu değerlendirilen tüm köpekler eğitilmektedir.

“Temel İtaat Eğitimi nedir? Kaç komut öğretlmelidir?”

Temel itaat eğitimi profesyonel eğitim serisinin 1. basamağıdır. Günlük yaşamınızda en çok ihtiyaç duyacağınız komutları içerir. Bu eğitimde kaç komut öğretilmesi gerektiği kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel kabul 6 ila 10 komut öğretilmesidir.

Ancak bu 6 ila 10 komutun belirli noktalarda eksik kalabildiğini gördüğümüz için  Okulumuzda “Temel İtaat Eğitimi” denilince akla 18 komut ve 4 ila 6 işaretleme kelimesinin öğretilmesi gelmektedir. Bu kadar radikal bir fark neden var diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet; 18, 10’dan büyüktür ancak, 18 komutun öğretilmesi 6 ya da 10 komutun öğretilmesinden daha zor değil, daha kolaydır.

İşaretleme eğitimi ve “Yardımlı Koşullu Şartlandırma Sistemi” sayesinde köpeğiniz problem çözebilen ve aktif öğrenici bir köpek haline gelecek ve eğitim sonunda tasma ve eğitim kayışı ile kontrolünüz altında iken tüm komutları uyum ve istekle yerine getirmeyi öğrenmiş olacaktır.

Bize göre en doğrusu, eğitiminin her anında köpeğinizin yanında olmanızdır. Üstelik eğitime seyirci olarak değil; doğrudan “Köpeğinizin Eğitmeni” olarak katılmanızdır. Köpeğinizi (Eğitimin her adımında size yol gösterecek uzman eğitmenler eşliğinde) profesyonel seviyede eğitebilirsiniz.

 “Temel İtaat Eğitimine başlamak için en uygun zaman nedir?”

Köpekler 2 aylıkken bu eğitime başlayabilir. Ancak aşılama programı tamamlanmadan profesyonel eğitimlere başlanmasını tavsiye etmiyoruz.  Aşılama programının tamamlanmasını takip eden hafta eğitime başlanması en yüksek başarıyı getirmektedir. Eğitime ne kadar erken başlanırsa , o kadar kolay sonuç alınacaktır.

Sıkça  karşılaştığımız sorulardan biri de şudur:

“ Köpeğim 2 yaşında. Çok mu geç kaldım?”

Tabii ki hayır. Bir köpeğin eğitimde başarılı olmasının kaç aylık ya da kaç yaşında olduğuyla  ilgisi yoktur. 2 Aylıkken eğitim başlayabilir ya da 9 yaşındayken. Tabii ki köpeğin yaşı, eğitimde izlenecek yolun ve yöntemlerin belirlenmesi konusunda çok önemlidir. Ancak yaş, eğitim başarısını değiştirmez. Doğru şekillendirilmiş bir eğitim başarıyı getiren unsurların başında gelir.

“ Eğitim ne kadar sürecek?”

Temel İtaat Eğitiminin süresi uygulanacak yöntemle belirlenir.Ankarada yaşayan öğrencilerimizle gerçekleştirilen eğitim 8-10 hafta arası sürmektedir. Bu eğitim modelinde köpeğiniz okulumuzda yatılı kalmaz, sizinle birlikte ve sizin tarafınızdan eğitilir. Biz “Köpeğinizin Eğitmeni” olma yolunuzda size “Kılavuzluk” yaparız.

İl dışından gelen öğrencilerimiz ve Ankarada yaşasalar bile çok yoğun programları dolayısıyla eğitime katılma şansı olmayan öğrencilerimizin köpekleri yatılı eğitim programına tabi olurlar. Uzman eğitmenlerimizce gerçekleştirilen eğitimin süresi ise 5 ila 6 haftadır. Sahiple birlikte yapılacak adaptasyon  süreci sonunda tam uyum sağlanacaktır.

Sonuç olarak, köpeğiniz sadece evinizde ve yalnızken değil; sokakta, başka insanların ve köpeklerin yanındayken yani pek çok dikkat dağıtıcı ve çeldiricinin arasında bile tüm komutlarınızı mutlulukla ve mükemmelen yerine getirecektir.

Hangi Köpekler Temel İtaat Eğitimine alınmaz?

Herhangi  bir fiziksel, sosyal veya mental engeli olduğu tespit edilen köpekler ancak başarılı bir tedavi ve rehabilitasyon sonrası  bu eğitime girebilirler.

Temel İtaat Eğitimi Komutları:

 1. “İzle”: İzle komutu alan köpeğiniz solunuzda ve diziniz hizasında yürür. Bu yürüme sırasında sizi çekiştirmesi söz konusu değildir. Köpeğiniz sizinle tam bir uyum içinde hareket ederek; siz hızlandığınızda hızlanır, koştuğunuzda koşar ve yavaşladığınızda yavaşlar. Siz durduğunuzda otomatik olarak solunuzda ve sizinle paralel şekilde oturur.
 2. “Otur”: Otur komutu alan köpeğiniz sol diziniz hizasında ve nizami şekilde oturur.
 3. “Bekle” (Otur ve yat pozisyonlarında ): Köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 5 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
 4. “Yat”: Oturur durumdaki köpeğiniz “Yat” komutu ile solunuzda, nizami olarak yatar.
 5. “Otur” ( Yattan Otur’a geçiş): Yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla tekrar nizami oturma pozisyonunu alır.
 6. “Ayakta”: Oturur ya da yatar durumdaki köprğiniz bu komutla dört ayak üzerinde beklemeye başlar.
 7. “Karşıma”: Oturur ya da yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla karşınıza geçerek oturur ve size bakarak bir sonraki komutunuzu bekler.
 8. “Yanıma”: Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla solunuza gelerek nizami şekilde oturur.
 9. “Geç” : Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Geç” komutu aldığında sağınızdan geçip, arkanızdan sol yanınıza gelerek nizami şekilde oturur.
 10. “Sağıma” : Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla sağınıza gelerek nizami şekilde oturur.
 11. “Gel” : Kayış mesafesi uzağınızda bulunan ve “Gel” komutu alan köpeğiniz hızlı ve mutlu şekilde gelerek karşınıza oturup, sizin bir sonraki komutunuzu bekler.
 12. “Çık” : Köpeğiniz bu komutla işaret ettiğiniz engelin üzerine çıkar.
 13. “İn” : Köpeğiniz bu komutla üzerinde bulunduğu yerden aşağı iner.
 14. “Hop”: Köpeğiniz bu komutla işaret ettiğiniz engelin üstünde atlar.
 15. “Dön” : Karşınızda ayakta pozisyonda bulunan köpeğiniz komutla kendi etrafında saat yönünde döner.
 16. “Tersine dön”: Karşınızda ayakta pozisyonda bulunan köpeğiniz komutla kendi etrafında saatin tersi yönünde döner.
 17. “Bak”: Komut alan köpeğiniz göz teması kurarak size bakmaya başlar.
 18. “Serbest”: Serbest komutunu alan köpeğiniz “Komut Modu”ndan çıkıp, serseri moduna dönüş yapar.

Temel İtaat Eğitiminde kullandığımız bir başka yöntem olan  İşaretleme Eğitimi ile  köpeğiniz  6  işaretleme kelimesi  öğrenmiş olacaktır.