Dost K9 Köpek Eğitim Okulunda uygulanmakta olan eğitim sistemi, Operant Şartlanma temeli üzerinde dizayn edilmiş “Yardımlı Koşullu Şartlandırma Sistemi”dir.

Bize göre en doğrusu, eğitiminin her anında köpeğinizin yanında olmanızdır. Üstelik eğitime seyirci olarak değil; doğrudan “Köpeğinizin Eğitmeni” olarak katılmanızdır.

Köpeğinizi (Eğitimin her adımında size yol gösterecek uzman eğitmenler eşliğinde) profesyonel seviyede eğitebilirsiniz. İşte tam da bunu ifade edebilmek üzere diyoruz ki:

“Biz köpekleri değil, insanları eğitiyoruz.”

Temel itaat eğitimi profesyonel eğitim serisinin 1. basamağıdır. Günlük yaşamınızda en çok ihtiyaç duyacağınız komutları içerir. Bu eğitim sonunda köpeğiniz tasma ve eğitim kayışı ile kontrolünüz altında iken tüm komutları uyum ve istekle yerine getirmeyi öğrenmiş olacaktır.

Sonuç olarak, köpeğiniz sadece evinizde ve yalnızken değil; sokakta, başka insanların ve köpeklerin yanındayken yani pek çok dikkat dağıtıcı ve çeldiricinin arasında bile tüm komutlarınızı mutlulukla ve mükemmelen yerine getirecektir.

Temel itaat eğitiminin  ideal başlama yaşı 6-9 ay arasıdır ancak; bu genellemenin pek çok istisnası da karşımıza çıkmaktadır. Bazı yavru köpeklerin eğitimine 3 aylıkken başlamak mümkündür. Aslında Temel İtaat Eğitimine ne zaman başlanılacağına yavru köpeğin kaç aylık oluşundan ziyade fiziksel, mental ve sosyal gelişiminin incelenmesi ile karar verilmektedir.

Herhangi  bir fiziksel, sosyal veya mental engeli olduğu tespit edilen köpekler ancak başarılı bir tedavi ve rehabilitasyon sonrası  bu eğitime girebilirler. Temel İtaat Eğitim 4 ile 5 hafta sürmektedir.

Temel İtaat Eğitimi Komutları:

 • “İzle”
 • “Otur”
 • “Otur- Kal” (Bekle)
 • “Yat”
 • “Yat-Kal” (bekle)
 • “Otur” ( Yattan Otur’a geçiş)
 • “Karşıma”
 • “Yanıma” ya da “Geç”
 • Kayış mesafesi uzaklaşma
 • “Gel”
 • “Hop”

“Serbest”

KOMUTLAR

İzle komutu alan köpeğiniz solunuzda ve diziniz hizasında yürür. Bu yürüme sırasında sizi çekiştirmesi söz konusu değildir. Köpeğiniz sizinle tam bir uyum içinde hareket ederek; siz hızlandığınızda hızlanır, koştuğunuzda koşar ve yavaşladığınızda yavaşlar. Siz durduğunuzda otomatik olarak solunuzda ve sizinle paralel şekilde oturur.
Otur komutu alan köpeğiniz sol diziniz hizasında ve nizami şekilde oturur.
Oturur durumdaki köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 20 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
Oturur durumdaki köpeğiniz “Yat” komutu ile solunuzda, nizami olarak yatar.
Yatar durumdaki köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 20 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
Yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla tekrar nizami oturma pozisyonunu alır.
Oturur ya da yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla karşınıza geçerek oturur ve size bakarak bir sonraki komutunuzu bekler.
Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla solunuza gelerek nizami şekilde oturur. Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Geç” komutu aldığında ise sağınızdan geçip, arkanızdan sol yanınıza gelerek nizami şekilde oturur. Hangi komutun öğretilmesi konusunda sizin tercihinize göre eğitim verilir.
Bu komutla eğitim kayışı uzunluğunda (Yaklaşık 2 metre) bir mesafede ve 250 derece açıdaki bir yay üzerinde siz istediğinizi yaparken köpeğiniz bulunduğu yerde oturmaya devam eder.
Kayış mesafesi uzağınızda bulunan ve “Gel” komutu alan köpeğiniz hızlı ve mutlu şekilde gelerek karşınıza oturup, sizin bir sonraki komutunuzu bekler.
Okulumuz eğitim alanlarında bulunan pentatlon engellerini atlamak üzere kullanılan bir komuttur.
Serbest komutunu alan köpeğiniz “Komut Modu”ndan çıkıp, serseri moduna dönüş yapar.