TEMEL İTAAT EĞİTİMİ VE KOMUTLAR


Dost K9 Köpek Eğitim Okulunda uygulanmakta olan eğitim sistemi, Operant Şartlanma temeli üzerinde dizayn edilmiş “Yardımlı Koşullu Şartlandırma Sistemi”dir.

Temel itaat eğitimi profesyonel eğitim serisinin 1. basamağıdır. Günlük yaşamınızda en çok ihtiyaç duyacağınız komutları içerir. Bu eğitim sonunda köpeğiniz tasma ve eğitim kayışı ile kontrolünüz altında iken tüm komutları uyum ve istekle yerine getirmeyi öğrenmiş olacaktır.

Bize göre en doğrusu, eğitiminin her anında köpeğinizin yanında olmanızdır. Üstelik eğitime seyirci olarak değil; doğrudan “Köpeğinizin Eğitmeni” olarak katılmanızdır.Köpeğinizi (Eğitimin her adımında size yol gösterecek uzman eğitmenler eşliğinde) profesyonel seviyede eğitebilirsiniz.


Temel İtaat Eğitimine başlamak için en uygun zaman nedir?


Köpekler 2 aylıkken bu eğitime başlayabilir. Ancak aşılama programı tamamlanmadan eğitime başlanmasını tavsiye etmiyoruz.  Aşılama programının tamamlanmasını takip eden hafta eğitime başlanması en yüksek başarıyı getirmektedir. Eğitime ne kadar erken başlanırsa , o kadar kolay sonuç alınacaktır.

Sıkça  karşılaştığımız sorulardan biri de şudur:


“ Köpeğim 2 yaşında. Çok mu geç kaldım?”


Tabii ki hayır. Bir köpeğin eğitimde başarılı olmasının kaç aylık ya da kaç yaşında olduğuyla  ilgisi yoktur. Tabii ki köpeğin yaşı, eğitimde izlenecek yolun ve yöntemlerin belirlenmesi konusunda çok önemlidir. Ancak yaş, eğitim başarısını değiştirmez. Doğru şekillendirilmiş bir eğitim başarıyı getiren unsurların başında gelir.

Herhangi  bir fiziksel, sosyal veya mental engeli olduğu tespit edilen köpekler ancak başarılı bir tedavi ve rehabilitasyon sonrası  bu eğitime girebilirler.

Temel İtaat Eğitiminin süresi uygulanacak yöntemle belirlenir.Ankarada yaşayan öğrencilerimizle gerçekleştirilen eğitim 6-8 hafta arası sürmektedir. Bu eğitim modelinde köpeğiniz sizinle birlikte ve sizin tarafınızdan eğitilir.

İl dışından gelen öğrencilerimiz ve Ankarada yaşasalar bile çok yoğun programları dolayısıyla eğitime katılma şansı olmayan öğrencilerimizin köpekleri yatılı eğitim programına tabi olurlar. Uzman eğitmenlerimizce gerçekleştirilen eğitimin süresi ise 4 ila 5 haftadır. Sahiple birlikte yapılacak adaptasyon  süreci sonunda tam uyum sağlanacaktır.

Sonuç olarak, köpeğiniz sadece evinizde ve yalnızken değil; sokakta, başka insanların ve köpeklerin yanındayken yani pek çok dikkat dağıtıcı ve çeldiricinin arasında bile tüm komutlarınızı mutlulukla ve mükemmelen yerine getirecektir.


Hangi Köpekler Temel İtaat Eğitimine alınmaz?


Herhangi  bir fiziksel, sosyal veya mental engeli olduğu tespit edilen köpekler ancak başarılı bir tedavi ve rehabilitasyon sonrası  bu eğitime girebilirler.

 


Temel İtaat Eğitimi Komutları:


 1. “İzle”
 2. “Otur”
 3. “Otur- Kal” (Bekle)
 4. “Yat”
 5. “Yat-Kal” (bekle)
 6. “Otur” ( Yattan Otur’a geçiş)
 7. “Karşıma”
 8. “Yanıma” ya da “Geç”
 9. “Sağıma”
 10. “Gel”
 11. “Çık”
 12. “İn”
 13. “Hop”
 14. “Dön”
 15. “Tersine dön”
 16. “Makas”
 17. “Bak”
 18. “Serbest”

Temel İtaat Eğitiminde kullandığımız bir başka yöntem olan  İşaretleme Eğitimi ile  köpeğiniz  6   işaretleme kelimesi  öğrenmiş olacaktır.

Temel İtaat Eğitimi Komutları:

İzle komutu alan köpeğiniz solunuzda ve diziniz hizasında yürür. Bu yürüme sırasında sizi çekiştirmesi söz konusu değildir. Köpeğiniz sizinle tam bir uyum içinde hareket ederek; siz hızlandığınızda hızlanır, koştuğunuzda koşar ve yavaşladığınızda yavaşlar. Siz durduğunuzda otomatik olarak solunuzda ve sizinle paralel şekilde oturur.
Otur komutu alan köpeğiniz sol diziniz hizasında ve nizami şekilde oturur.
Oturur durumdaki köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 20 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
Oturur durumdaki köpeğiniz “Yat” komutu ile solunuzda, nizami olarak yatar.
Yatar durumdaki köpeğiniz kal komutuyla sizden gelecek bir sonraki komutu beklemeye başlar. Yeni bir komut verilmeksizin minimum 20 dakika bekleyebilir. Bu süre istenirse ek çalışmalarla daha da uzatılabilir. Kal/ Bekle komutu alan köpeğiniz dikkat dağıtıcılardan (Başka köpekler, hayvanlar ya da insanlar.) etkilenmemeyi öğrenmiştir.
Yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla tekrar nizami oturma pozisyonunu alır.
Oturur ya da yatar durumdaki köpeğiniz bu komutla karşınıza geçerek oturur ve size bakarak bir sonraki komutunuzu bekler.
Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Yanıma” komutuyla solunuza gelerek nizami şekilde oturur. Karşınızda oturan ya da yatan köpeğiniz “Geç” komutu aldığında ise sağınızdan geçip, arkanızdan sol yanınıza gelerek nizami şekilde oturur. Hangi komutun öğretilmesi konusunda sizin tercihinize göre eğitim verilir.
Bu komutla eğitim kayışı uzunluğunda (Yaklaşık 2 metre) bir mesafede ve 250 derece açıdaki bir yay üzerinde siz istediğinizi yaparken köpeğiniz bulunduğu yerde oturmaya devam eder.
Kayış mesafesi uzağınızda bulunan ve “Gel” komutu alan köpeğiniz hızlı ve mutlu şekilde gelerek karşınıza oturup, sizin bir sonraki komutunuzu bekler.
Okulumuz eğitim alanlarında bulunan pentatlon engellerini atlamak üzere kullanılan bir komuttur.
Serbest komutunu alan köpeğiniz “Komut Modu”ndan çıkıp, serseri moduna dönüş yapar.